×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ دی - ۱۳۹۷  
true


true

گاهي به رسانه های محلي به خاطر نقدي كه مي نويسد فشار وارد مي كنند و همين فشارها از طرف مسئولان باعث مي شود كه این رسانه ها حريت و شجاعت خود را نداشته باشند.

مدیران نقد ناپذیر ؟!!

نقدناپذیری و نقدستیزی مسؤولان از مهم‌ترین مشکلات خبرنگاران است،مسؤولان باید در برابر مطالب و اخبار منتشر شده خبرنگاران که در آن‌ها مطالبات مردم بیان می‌شود و یا نقد عملکرد آنان صورت می‌گیرد با سعه‌صدر برخورد کنند و به این مسئله توجه داشته باشند که هدف خبرنگاران از انتشار این اخبار اطلاع‌رسانی و مطالبه‌گری است.

اما امروز شاهد برخورد ناصواب و غلط برخی مسؤولان با خبرنگاران منتقد هستیم، برخوردی که غالبا به صورت نامطلوب از خبرنگاران منتقد صورت می‌گیرد و گاها برخی مسؤولان هیچ نقدی را بر نمی‌تابند و این برای فضای رسانه‌ای کشور فاجعه است.

نقدپذیری حلقه مفقوده مدیریت درمنطقه است،مسؤولان بدانند هدف خبرنگار از انتشار اخبار انتقادی تخریب نیست، بلکه پیگیری مشکلات و مطالبات مردم است و فضای جامعه برای پیشرفت نیاز به نقدپذیری مسؤولان دارد، که متاسفانه حلقه مفقوده مدیریت منطقه است‌.

با رسانه‌های مطالبه‌گر برخوردهای نامطلوبی صورت می‌گیرد،این کارباعث آسیب رسیدن به فضای رسانه‌ای استان می‌شود، تنگ نظري ها و نداشتن سعه صدر مسئولان محلي به مطبوعات و اصحاب رسانه روز به روز درحال افزایش است.

تا مسئله اي را مطبوعات ورسانه ها بيان مي كنند به عده اي از دوستان برمي خورد ولي ميزان تحمل مسئولان درسطح كشوري خيلي بالاتر ازاستان وشهرستان است.

گاهي به رسانه های محلي به خاطر نقدي كه مي نويسد فشار وارد مي كنند و همين فشارها از طرف مسئولان باعث مي شود كه این رسانه ها حريت و شجاعت خود را نداشته باشند.

گاهي تهديدهايي از طرف برخي به این قشر وارد مي شود كه موجب مي شود قلم روزنامه نگار بلرزد و نتواند به نقد مسائل بپردازد.

همچنين دادگاهي شدن مدیران سایت های محلي و محكوم شدن آنها هيچ سرو صدايي ندارد در حالي كه اين وضعيت در مطبوعات سراسري و ملي بسيار متفاوت است.

مسئولان در برابر نقد، سعه صدر داشته باشند،خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند.

یکی از مشکلات خبرنگاران در شهرستان عدم نقد پذیری بعضی از مسئولان است که بارها مشاهده شده خبرنگاران با کوچکترین نقد و انتقادی از سوی مسئولان به شکایت تهدید می شوند.

خبرنگاران، پيشتازان عرصه آگاهی و عامل تاثيرگذار حضور بالنده و اثربخش ملت قهرمان ايران در صحنه های سرنوشت ساز هستندوانعکاس قابلیتها وتوانمندیها ومشکلات شهرستان برای ارتقا وتصمیم گیری بهتر مسئوولان راانجام میدهند.

مهمترین مزیت کار خبری آشنا شدن با مشکلات مردم و بیان آنها به مسئولین است،اکثر مسئولان ما را در جریان اخبار اداره یا سازمان خود قرار می دهند اما برخی از آن ها خیلی تمایل ندارند پای رسانه و خبرنگار به محل کارشان باز شود.

خبرنگاران بعضی وقتها با بی مهری بعضی از مسئولین  مواجه شده اندو با نگاهی به اخبار یک سال گذشته در این سایت متوجه می شوید مثلا از یک اداره خاص شهرستان و یا رئیس آن هیچ خبری در سایتها درج نشده است که علت این موضوع عدم همکاری آن اداره یا رئیسش برای درج اخبارشان است که این مساله می تواند علت های مختلفی داشته باشد مثلا ممکن است این مسئول نخواهد عملکردش زیر ذره بین قرار بگیرد و کم کاری اش دیده شود و یا مورد نقد واقع شود.

البته در این مورد «روابط عمومی» ادارات هم نقش مهمی دارند. اصولا کار این واحد در هر اداره برقراری ارتباط با مردم وخبرنگاران است که البته شهرستان در این بخش زیاد خوب کار نشده است و تنها چند اداره و سازمان خاص هستند که روابط عمومی شان در ارتباط باخبرنگاران عملکرد خوبی داشته اند.

متاسفانه خبرنگاران حاشیه امنیت روانی و شغلی ندارند و با هر نقدی موج اعتراضات را دریافت می کنند، این در حالی است که مسئولین مرتب از خبرنگاران برای نقدهایشان ازدیگران ابراز حمایت می کنند و این تا زمانی تداوم دارد که از خودشان نقدی در رسانه ها منتشر نشود،از مسئولین میخواهم جنبه انتقاد پذیری داشته باشند زیرا نقد باعث پیشرفت و بهتر انجام دادن کارها خواهد شد.

سعه صدر یکی از ویژگی‌های اخلاقی است، که باعث می‌گردد مسئولان و مدیران، قدرت مدیریت آن مجموعه را به نحو احسن داشته باشند، و عواملی مانند، تدبر در قرآن کریم، ذکر و دعا در آراسته بودن انسان، به این فضیلت اخلاقی، موثر هستند.

یکی از ویژگی‌های اخلاقی، که باعث می‌گردد مسئولان و مدیران، قدرت مدیریت آن مجموعه را به نحو احسن داشته باشند و بر مشکلات فائق و پیروز آیند، اصل مهمِ دارا بودن سعه صدر است. متاسفانه برخی مسئولین، در گوشه و کنار، برخی مواقع، این اصل اخلاقی را رعایت نمی کنند، و به دیگران توهین می کنند. در حالی که این اصل مهم که به معنای مقاومت نمودن انسان در مقابل مشکلات و از کوره در نرفتن و در یک جمله داشتن ظرفیت روحی بالا در مواجه با تحوّلات، فراز و نشیب‌های گوناگون و نارسایی‌ها است، از اصول لازم یک مدیر موفق می‌باشد.

در واقع، مدیریت نمودن یک مجموعه، به ابزارهای مختلفی نیاز دارد که یکی از آن ابزارهای اصلی، داشتن سعه صدر و ظرفیت روحی بالاست، تا بتواند در رویارویی با مشکلات، با حوصله فراوان به ارزیابی آن ها پرداخته و با برنامه ریزی دقیق به حل آن ها بپردازد.

این ویژگی چنان اهمیتی دارد که امیرالمومنین (صلوات الله علیه) از آن به عنوان یک ابزار ریاست نام برده‌اند: «آلَةُ الرِّيَاسَةِ سَعَةُ الصَّدْر [۲] ابزار ریاست، سعه ی صدر است.»

کم حوصلگی و گاها توهین و عصبانی شدن در برخورد با نظرات مخالف و مشکلات پیش بینی نشده، آفت خطرناک مدیریت است، که شیرازه کار را از هم می‌پاشاند و بعضاً اعتبار مديريت و مسئوليت او را به زير سؤال می برد. مدیر باید در برابر انتقادها و بیان مشکلات، از خود نرمش نشان داده و به پیشنهادهای رسیده توجه نماید.

اما برای این که انسان بتواند ظرفیت روحی خویش را بالا ببرد و به صرف بروز یک مشکل و یا انتقاد، از کوره در نرود و توهین نکند، باید عواملی را به کار گیرد تا این شرح صدر برای او ایجاد گردد.

کسی که سعه صدر ندارد، و ظرفیت روحی پایینی دارد، مشخص است که قلب او بیمار است، لذا باید در آیات قرآن کریم، تدبر و تامل نماید و با قرآن کریم بیشتر محشور گردد، تا این نسخه شفا بخش، تاثیر خود را در برطرف کردن بیماری روحی و قلبی او، ایجاد نماید.

«يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ [یونس/۵۷] ای مردم! اندرزی از سوی پروردگارتان برای شما آمده، و درمان آن‌چه در سينه‏ ها است، و هدايت و رحمت برای مؤمنان.» شفای آن‌چه در سينه است، كنايه از نابودی صفات روحی زشت، مانند نداشتن سعه صدر است که با تدبر و تامل در قرآن کریم، قابل بهبودی است.

بر همین اساس است که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در مقام نیایش می‌فرماید: «اللَّهُمَ‏ نَوِّرْ بِكِتَابِكَ‏ بَصَرِی‏، وَ اشْرَحْ بِهِ صَدْرِی‏ [۳] خدايا با كتاب خودت ديده ام را روشنی ببخش و به وسيله ان شرح صدر عطايم كن.»

با توجه به این که یاد خدا، خاصیت آرامش بخشی و طمأنیه را در قلب انسان ایجاد می کند که «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب [رعد/۲۸] تنها ياد خدا آرام ‏بخش دل هاست.»

ذکر و یاد خدا را از ديگر عوامل شرح صدر می‌توان دانست. چنان‌چه اميرالمومنین (صلوات الله علیه) در این زمینه می‌فرمايند: «الذِّكْرُ يَشْرَحُ‏ الصَّدْر [۴] ياد خدا، سعه صدر مى آورد.»

البته روشن است، مقصود از ذكری كه موجب شرح صدر است، فقط ذكر زبانی نيست بلكه یاد خدا را در قلب داشتن، و همه جا خود را در محضر حق تعالی دانستن، حقیقت ذکر را تشکیل می‌دهد.

برای پیدایش سعه صدر، درخواست آن از حق تعالی است، که انسان به چنین صفتی آراسته گردد، بر همین اساس حضرت موسی (علیه السلام) در مقام یک رهبر به خداوند عرض می کند: «رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَ يَسِّرْ لِي أَمْرِي [طه/۲۵-۲۶] پروردگارا سينه مرا گشاده دار، كار مرا بر من آسان گردان.»

شرح صدر، یکی از فضایل اخلاقی است که باعث می گردد انسان، بدون تندی و توهین نمودن، مشکلات را مدیریت نماید و عواملی مانند، تدبر در قرآن کریم، ذکر و دعا در آراسته بودن انسان، به این فضیلت اخلاقی، موثر هستند.

در حال حاضر مسئولان محلی شرح صدر کمتری در برابر نقدهای رسانه ای دارند،بیشتر مسئولان نقدهای رسانه ای و تعامل با خبرنگاران را چندان به رسمیت نمی شناسند، اما گسترش فضای مجازی باعث شده است برخی از مسئولان به صورت انفعالی یا از روی اجبار به سوی پاسخگوئی البته از نوع زوری سوق داده شوند.

کار رسانه ای مشکلات و خطرات خاص خود را دارد،این عرصه نه شغل رسمی بلکه عشق و علاقه است و خبرنگاری در حقیقت نوعی هنرمندی است که فقط عشق می خواهد.

برخی مفاهیم همچون اصولگرائی، اصلاح طلبی، اعتدال، تندرو و میانه رو ساختگی است و اصحاب رسانه نباید در این دام ها گرفتار شوند،نقدمنصفانه به ما می گوید حتی اگر طرف مقابل و جناح سیاسی رقیب کاری درست انجام داد، تمجید کنیم و اگر هم جناحی خود کاری غلط انجام داد از آن انتقاد کنیم.

روش شهید مطهری در مواجهه با سلایق مختلف سیاسی و اجتماعی نمونه بارز نقدهای جوانمردانه بوده است، او شهید راه نقد بود، چون چنان با استدلال، منطق و مردانه با طرف های سیاسی خود برخورد می کرد که آنها چاره ای جز ترور نداشتند.

رعایت اخلاق و ادب در کلام از قواعد مهم کار رسانه ای و از رموز موفقیت است، بسیاری از مشکلات رسانه ای و تقابل ها با دستگاه های اجرایی و نهادها و سازمان های مختلف با رعایت این اصل مهم، قابل رفع میباشد.

 

خبرنگاران به عنوان افسران خط مقدم جنگ نرم هستند،و در تداوم راه انقلاب در لبه جلوئی جبهه جنگ نرم قرار دارند و با دشمن به صورت مستقیم در حال نبردمیباشند.

اصحاب رسانه  زبان مردم و انقلاب اسلامی هستندو در راستای عدالت و توحید که از شعارهای اصلی و محوری انقلاب است، حرکت می کنند.

محافظه کاری در عرصه خبر و رسانه به مثابه رزمنده ای در جبهه جنگ است که توانائی خود را از دست داده و تبدیل به سربار می شود که شاید هزینه هایی نیز به کشور تحمیل کند.

خبرنگاران باید صدای مردم، عدالت و توحید باشند و مشکلات و مسایل کشور را به دقت دنبال کرده و ازانتقادکردن، هیچگاه منصرف نشوند، زیراکه ما انقلاب کردیم تا حرف بزنیم، نه اینکه حرف نزنیم.


true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

true

آدرس

تهران ؛ خیابان نواب ، خیابان رودکی جنوبی ، تقاطع رودکی _مرتضوی ، کوچه توانا ، پلاک 4 ، طبقه 3 ، واحد 8

تلفن

07433229736
09010156001
09034561166

ایمیل

newsmola@yahoo.com

رفتن به نوارابزار