×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ دی - ۱۳۹۷  
true


true

روستایی با شصت خانوار پر جمعیت ، در دل دامنه های زاگرس جنوب غرب ، عمده درآمد معیشتی دامداری ، فاقد هرگونه امکانات زندگی ، خانه هایی درست شده از تکه پاره سنگهای کوهها…

توگبری روستای فراموش شده چرام(+تصویر)

روستایی با شصت خانوار پر جمعیت ، در دل دامنه های زاگرس جنوب غرب ، عمده درآمد معیشتی دامداری ، فاقد هرگونه امکانات زندگی ، خانه هایی درست شده از تکه پاره سنگهای کوهها ، سقف این خانه ها از چوب های درخت بلوط ، اگر نبود سخاوت زاگرس که سنگها و چوب درختانش را به آنها هدیه میدهد معلوم نبود سر پناه آنها از چه مصالحی شکل خواهد گرفت .
به یمن قدوم مبارک دهه فجر مسئولین شهرستان و معاونت استاندار بهمراه بخشدار مرکزی به دیدار این مردم شتافته تا در یکی از روزهای دهه مبارک فجر نعمت برق را به آنها ارزانی دارند .
قصد ندارم هیچ مسئولی را زیر سوال ببرم هر چند که آنقدر محرومیت در این استان زیاد است که اگه شبانه روز دلسوزان شهرستان اعم از فرماندار و بخشدار مرکزی زحمت بکشند ذره ایی از این محرومیت کم نخواهد شد ، بحث من این است چرا باید اینهمه سال بگذرد و آنهمه بودجه واعتبار چه در زمان سفرهای ریاست های جمهور وچه مقام عظمای ولایت ، بازهم روستا وبخشی وجود داشته باشد که از ابتدایی ترین امکانات بی بهره باشد و کسی هم سرش درد نکند .
باید به این روستا سفر کنید تا عمق محرومیت را بچشم ببینید با گفتن من و امثال من بقول مثل لری وعامیانه (بال گوش کسی تکان نمیخورد ) واین مردم همچنان در فقر وبدبختی دست وپا خواهند زد .
در این سفر پیرمردی را دیدم که بالای شصت سال سن داشت وقتی بدستان او اشاره داشتم وگفتم پدر جان چرا دستانت اینقدر سیاه است با لبخندی گفت ای بابا وقتی آب برای خوردن نداشته باشی حتما آب برای حمام کردن هم نیست ودستان من هم حاصل چندین ماه حمام نکردن است .
شک نکنید وقتی آب برای مسائل بهداشتی نباشد انواع واقسام بیماریها بسمت آنها هجوم خواهد آورد وتمای کسانیکه در این روستا زندگی میکنند را آلوده به انواع بیماریها خواهد کرد ومیزان مرگ ومیر را بشدت افزایش خواهد داد .
چهره های رنگ پریده کودکام وزنان روستا وحتی آنهایی که باردار بودند وشیرده ، همه حکایت از عمق محرومیت داشت که گریبان روستایشان را گرفته بود ، آب را درون بشکه های دویست لیتری در کمپرسی کرایه ایی برای آنها میآورند که البته خیلی هم بهداشتی نیست واین مردم ناچار به استفاده از آن هستند .
به فریاد این مردم برسید ، معاونت استاندار بچشم خویش دیدند واگر چشم فرو بندند بدهکار این مردم خواهند بود شک نکنید .

 

سیدقربانعلی موسوی شیرازی خبرنگار وفعال فرهنگی رسانه ایی چرام


true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

true

آدرس

تهران ؛ خیابان نواب ، خیابان رودکی جنوبی ، تقاطع رودکی _مرتضوی ، کوچه توانا ، پلاک 4 ، طبقه 3 ، واحد 8

تلفن

07433229736
09010156001
09034561166

ایمیل

newsmola@yahoo.com

رفتن به نوارابزار